1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. AB’den Apple İçin Mutlu Karar

AB’den Apple İçin Mutlu Karar


apple sirket
AB’den Apple İçin Mutlu Karar

Avrupa Komisyonu kararının bir sonucu olarak, Apple’ın İrlanda’daki faaliyetleri (dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri) para cezası 13 milyar avro’yu sildi.

Lüksemburg’da, Avrupa Adalet Divanı (Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi) içinde bulunan genel mahkeme, Apple’ın davasına ilişkin bir Avrupa Komisyonu açtı.

Kararda, “Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, Avrupa Komisyonu’nun İrlanda lehine vergilendirme konusundaki kararını Apple lehine iptal etti.” İfadesi kullanıldı.

Mahkeme, Avrupa Komisyonu’nun Apple’ın İrlanda hükümetinin desteğinden seçici olarak yararlandığına dair kararının “doğrulanmadı” ve “yanlış” olduğuna karar verdi.

Karar, yasal denetim için Avrupa Adalet Divanı’na gönderilebilir.

Avrupa Komisyonu, Apple’ın Ağustos 2016’da İrlanda’da kurulan şirketinin vergi soruşturmasıyla ilgili üç yıllık bir soruşturmayı tamamladı. Avrupa Komisyonu Apple’ın İrlanda’daki vergi başvurusunun yasadışı olduğuna karar verdi ve 2003’ten 2014’e 13 milyar avro ve faiz çekmeyi kabul etti. İrlanda hükümeti ve Apple komitenin kararına karşı yasal işlem başlattı.

Avrupa Komisyonu, AB üye ülkelerinin kamu sübvansiyonlarını nasıl sağladığını ve çeşitli departmanlarda rekabet karşıtı durumlar olup olmadığını kontrol etme gücüne sahiptir.Komp Apple Apple soruşturmasında İrlanda’daki vergi uygulamalarının AB kurallarını ihlal ettiğine karar verdi. Apple, AB’yi tek taraflı eylemle suçladı ve geriye dönük İrlanda vergi kanununu revize etti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Tüm haklarım Burcu'ya aittir.

Yorum Yap