1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bilim Adamları Evren’in Yaşını Tam Olarak Açıklıyor

Bilim Adamları Evren’in Yaşını Tam Olarak Açıklıyor

Bilim Adamları Evren'in Yaşını Tam Olarak Açıklıyor


Bilim adamları son kararı, evrenin yaşı hakkındaki en eski ışık örneklerini inceleyerek verdiler. Buna göre, evrenimizin 13.8 milyar yıllık bir geçmişi var. Bir süredir, evrenin yaşı tartışmaların merkezi olmuştur. Belirli inançlara göre, evren sadece birkaç bin yaşındadır ve bazı inançlara göre, sadece birkaç milyon yaşındadır. Aslında, evren çok daha eski bir yapıdır.

Şili Gözlemevinde çalışan gökbilimciler, bilinen en eski kozmik ışığı inceleyerek evrenimizin yaşını belirler. Bu nedenle, evrenimiz yaklaşık 13 milyar 800 milyon yıldır var.

Evren’in yaşı belirlendi

evren'inyaşı
Evren’in Tam Yaşı Belli Oldu

140 araştırmacıdan oluşan bir ekip 7 ülkeden 41 enstitüde çalışmaya devam ediyor. Çalışmanın başı Princeton Üniversitesi. Çalışmada kullanılan veriler Şili’deki Atacama Çölü’ndeki Atacama Uzay Teleskobu’ndan geldi.

Kozmik mikrodalga arka plan, Big Bang’den sonra parıltı gösterdi. Bilim adamları, “Büyük Patlama” nın evrenin kökeni için en iyi açıklama olduğuna inanıyorlar. Araştırmacılar tarafından elde edilen veriler, 2015 yılında Avrupa Uzay Araştırmaları Örgütü’nün Planck uydusundan alınan verilerle de uyumludur.

İki çalışma evrenle ilgili ayrıntıları ortaya koyuyor

Araştırmacılar, evrenin yaşını belirlemek için Big Bang’den 380.000 yıl sonra meydana gelen 20 milyar ışık yılı çapında ışık örnekleri üzerinde çalıştılar. Bu incelemeleri içeren iki makaleden biri gökyüzü haritaları ve metodolojiyi içerirken, diğeri sonuçlara odaklanmıştır.

ACT araştırmacılarının ölçümlerine göre, evrenin genişlemesi nedeniyle, dünyadan 3.26 milyon ışık yılı uzakta olan astronomik nesneler saniyede 67.5 kilometre hızla hareket ediyor. Bu sonuçlar Planck uydusu tarafından elde edilen sonuçlarla tamamen tutarlıdır. Şimdi araştırmacılar evrenin “bebek fotoğraflarını” oluşturmak için ihtiyaç duydukları verileri kullanıyorlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Tüm haklarım Burcu'ya aittir.

Yorum Yap