İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Karmaşanın en talihsiz hali “Oidipus Kompleksi”
Trendlerdeki Yazı

Karmaşanın en talihsiz hali “Oidipus Kompleksi”

Antik Yunan Mitolojisinin en talihsiz hayat hikayesine sahip üyesi ile tanışın: "Oidipus" ve "Oidipus Kompleksi"

oeeedddiiipppuuuss

Zengin bir ailenin ilk çocuğu doğdu, ismini Oidipus koydular. Doğumunun ertesi günü bir din adamı Oidipus’un ailesine üçünü de ilgilendiren bir kehanet söyledi. Kehanete göre yeni doğan Oidipus; büyüdüğünde babasını öldürüp, annesiyle evlenecekti. Bu kehanetin gerçekleşmesinden korkan babası, Oidipus’u ıssız bir ormana götürdü, oğlunu ölümün kucağına bırakırsa kehanetin gerçekleşmeyeceğini düşündü ve onu orada terk etti.

Oidipus ıssız ormanda ağlarken, sesi yakınlardaki bir çiftin kulağında çınlar. Kadın ve erkek ses yönüne doğru ilerlediğinde bebek Oidipus’u görüp onu ölümden kurtardılar. Aile onu kendi evlatları gibi büyütüp besledi.

Oidipus bir yetişkin olduğunda ailesine kehaneti söyleyen din adamı ile karşılaşır. Din adamı ailesine söylediği gibi ona da kehaneti anlatır. Oidipus kehanetin gerçekleşmemesi için üzülerek ailesini terk eder. Artık kehanet gerçekleşemeyecek, elleri babasının kanıyla ıslanmayacak, annesiyle ensestçe ilişki yaşamayacaktı.

Uzaklara gitti, doğada kendine yeni bir hayat kurdu. Avlandı ve kehanetten kaçtı.

Bir gün ava çıktığında avlayacağı hayvanı elinden kaçırdı, pes edip kendini yere bıraktı. Biraz sonra acı acı bağıran hayvan sesi duydu, kurduğu tuzaklardan birine yakalanmış av olabileceğini düşünüp yerinden sıçradı. Vardığında gördüğü manzara onun gözünü döndürmeye yetmişti. Az evvel avlamaya çalıştığı hayvan, bir yabancı tarafından yakalanmıştı ve derisini o daha canlıyken yüzüyordu. Öfke nöbeti geçiren Oidipus, yabancının üzerine atladı ve onu vahşice öldürdü.

Olayın vahametini kaldıramayan Oidipus, evini ve vahşi yaşamını terk etti. Tekrar uzaklara taşındı, tekrar yeni bir hayatı kovaladı. Aile kurmak ve yalnızlığını sonlandırmak için evlilik istenci içine girdi. Kısa zaman sonra kim olduğunu bile bilmediği zengin dul bir kadına aşık oldu, onunla evlendi ve birkaç çocukları oldu.

Evlendiği dul kadın; öldürdüğü yabancının eşi, ve kendisinin annesiydi. Oidipus babasını öldürüp annesi ile evlenmiş, annesinden doğan çocukların hem ağabeyi hem de babası olmuştu.

Felsefede büyük tartışmalara yol açan Oidipus Kompleksi bize yaşamın akış yönünün ne olduğunu soruyor: Determinizm mi? özgür irade mi ?

 

”Doğurmamalıydı beni doğuran, birleşmemeliydim birleştiğimle, öldürmemeliydim öldürdüğümü.”

Kral Oidipus-Sophokles

Yorum Yap

Yorum Yap