İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Mozilla Firefox’a Neden Bir Şans Verelim?

Mozilla Firefox’a Neden Bir Şans Verelim?

Mozilla ya geçiş
Hala Mozilla Firefox kullanmıyorsanız, neden bir şans vermeliyiz?
Bu yazımızda Mozilla Firefox u İnternet dünyasında en sık kullanılan İnternet tarayıcılarından biri olmasından ve Google Chrome arasındaki farktan ve neden kullanmanı gerektiğinden bahsediyoruz. Sitelere erişim için kullanılan İnternet tarayıcısı seçimi çok önemlidir. Sonuçta, bu uygulamalarda şifreyi kaydediyoruz ve gerekirse kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz. Bu durumda, en popüler iki İnternet tarayıcısı Google Chrome ve Mozilla Firefox’tur.
“Neden Google Chrome kullanıyorsunuz?” Veya “Neden Mozilla Firefox kullanıyorsunuz?” Sorusunun net bir cevabı yok. Mesela ben her formatın ve başlangıç kurulumlarının ardından Microsoft un dahili İnternet tarayıcısı olan Edge yi kullanarak Google aracılığıyla yazdığım ilk cümle “Firefox indir” oluyor. Her kullanıcı daha uygun bulduğu İnternet tarayıcısını kullanır ve bir süre sonra alışkanlık haline gelir. Bu alışkanlık uzun süreli kullanımdan sonra değiştirilemez ve aynı İnternet tarayıcısı uzun yıllar kullanılmaya devam eder. Bu yazımızda, Mozilla Firefox’a bir şans vermek için bazı ayrıntıları tartışacağız.
Google Chrome vs Mozilla Firefox
Google Chrome vs Mozilla Firefox

Google, birden fazla alanda hizmet veren büyük bir teknoloji devidir. Google’ın hizmetlerinden biri reklamdır. Bu hizmetle birlikte Google, kullanıcı verilerini kullanarak kullanıcılara özel reklamlar sunar. Aslında, bu iyi bir örnek olarak görülebilir, ancak veri kullanımı tüm İnternet kullanıcıları için büyük bir sorundur. Verileri kullanan şirketin Google olduğu gerçeği kullanıcıları tatmin etmiyor.

Mozilla, Google’dan biraz daha küçük bir şirkettir. Ayrıca, kullanıcı verileri Mozilla için anlamsızdır. Kâr amaçlı değil, başka hizmetler de sunmuyorlar. Bu nedenle, Firefox kullandığınızda, verilerinizin kimsenin bir işine yaramayacağı için kullanılamayacağını bileceksiniz. Ve ayrıca “Mozilla’nın Reklamcıları Trollemesi!” adlı yazımızda reklamcıları, çerez kullanımını adeta trolleyerek kullanım dışı kalmasını sağlamasını anlattık.

Firefox’un avantajlarından biri de alınan önlemlerdir. Öyle ki Mozilla Firefox web sitelerinin kullanıcıları izlemesini engelliyor. Buna ek olarak, bu işlemi Facebook’ta da yapabilir ve basit bir ayar ile Facebook’un veri izlemesini önleyebilirsiniz.

Mozilla ya geçiş
Mozilla Firefox’a İlk Geçiş

Temel olarak, Google Chrome ve Mozilla Firefox’un tasarımının çok yakın olduğu söylenebilir. Ayrıca, Google Chrome’dan Mozilla Firefox’a geçerseniz İnternet deneyimi değişmez. Google Chrome’da kaydedilen verileri otomatik olarak Firefox’a aktarabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, Mozilla Firefox’ta, Google Chrome tarayıcısında kullanılan eklentileri de kullanabilirsiniz. Bu eklentilerin geliştiricileri, Genelde İnternet tarayıcılarının ikisi içinde ayrı ayrı sürümlerini yayınlıyor, bu nedenle hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın, neredeyse tüm yaygın olarak kullanılan eklentileri kullanabilirsiniz.

Tüm bu avantajlarla, Mozilla Firefox’a bir şans vermek istiyorsanız, buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

malı sıfırladık babacığım.

Yorum Yap