1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. NASA ve ESA, Güneşe En Yakın Fotoğrafı Paylaştı

NASA ve ESA, Güneşe En Yakın Fotoğrafı Paylaştı

NASA ve ESA, Güneşe En Yakın Fotoğrafı Paylaştı


NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Güneş’in yüzeyini tüm detaylarıyla ortaya koyan, şimdiye kadar çekilmiş en detaylı fotoğraflarını paylaştı.

güneş
Güneş En Yakın Çekim

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), gezegenimizdeki en büyük yıldız güneşinin en yakın fotoğraflarını paylaştı. Görüntü, Dünya’ya Dünya’dan iki kat daha yakın olan bir güneş yörüngesindeki uydudan elde edildi. Uzay aracı görevini tamamladığında, güneşe Merkür’den daha yakın olacaktır.

 

merkürden yakın
Güneşe Merkür’den daha yakın

Uzay aracı Şubat ayında faaliyete geçti ve güneşin yüzeyinden 40 milyon kilometreye yakın olması bekleniyor. Bu nedenle, görevi tamamladıktan sonra, güneş yörüngesi güneşe Merkür’den daha yakın olacaktır.

yeni güneş görüntüsü
Güneşin Farklı Görünümü

Ancak, görevi yerine getiren Avrupalı ​​ve Amerikalı bilim adamları, yörüngenin ilk görüntüsünün güneşin gizemli dış katmanı için yeni vurgular sunduğunu söyledi. ESA güneş yörüngesi proje danışmanı Daniel Müller: “İlk görüntü beklentilerimizi aştı. Daha önce ayrıntılı olarak gözlemlenemeyen çok ilginç olaylara dair ipuçlarını yakaladık.”

mini patlama
Kamp Ateşi Patlaması 

Öte yandan, bu fotoğraflar güneşin yüzeyinde “şenlik ateşleri” adı verilen küçük güneş patlamaları gösteriyor.

İngiliz Uzay Ajansı Astronomi Başkanı Dr. Caroline Harper şunları söyledi: “Şu anda şenlik ateşlerinin işlevini gerçekten anlamıyoruz, ancak şenlik ateşlerinin güneşin dış korona ısınmasında rol oynadığı söylenebilir.” Teorimiz var. ”

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Tüm haklarım Burcu'ya aittir.

Yorum Yap