İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. PS5 mi, Xbox Series X mi?

PS5 mi, Xbox Series X mi?

11111111111111111111

Aynı dönemde piyasaya çıkacak olan PlayStation 5 ve Xbox Series X hakkında artık bir şeyler biliyoruz.Hangi konsol bizlere neler sunacak, aralarında ne farklar olacak?

Uzun bekleyişin ardından PlayStation 5 ve Xbox Series X’in nasıl görüneceğini artık biliyoruz. Oyunların PS5 ve Xbox’ta iyi mi görüneceği de yayınlanan oynanış videoları yardımıyla sır olmaktan çıktı. Bunun yanında Microsoft’un eski nesillere yönelik uyumluluk üzerinde dururken, Sony’nin konsola özel oyunlara öncelik verdiği gözden kaçmıyor.

Xbox Series X ve PS5’in kati çıkış tarihleri henüz bilinmese de, çok uzak olmadığını söyleyebiliriz. Microsoft ve Sony, büyük ihtimalle 2020 “yaz sezonunu” çıkış zamanı olarak belirlemiş durumdalar; şu demek oluyor ki çok yakında konsolları satın alabileceksiniz.

Peki, hangi konsol bir adım daha önde? İki konsol, genel anlamda muhtemelen birbirine oldukça yakınlar, ancak bu yazımızda farklara yakından bakıp, konsolların geleceğinin nasıl olacağına mercek tutmak istedik.

Teknik Özellikler

PlayStation 5, özel tasarlanmış bir üçüncü nesil AMD Ryzen yonga setiyle gelecek. Bu yonga seti, yeni Zen 2 mimarisini ve Navi grafiklerini kullanırken, 8 çekirdeği üzerinde barındırıyor. 16GB GDDR6 ile gelen sistemin, bugün bir tek üst düzey PC grafik kartlarında bulunan ışın izlemeyi destekleyeceği söyleniyor. Konsol, Sony’nin üzerinde durduğu üç boyutlu sesi de bir standarda dönüştürmeyi amaçlıyor. 8K’ya kadar çözünürlükleri destekleyen PS5, 120Hz tazeleme oranı yardımıyla oyunlardaki hareketi çok akıcı olarak ekrana yansıtacak (bunu gösterebilecek bir TV’ye ihtiyacınız olabilir).

PS5, 5,5GB/sn. Hızına ulaşabilen 825GB SSD depolama kapasitesina sahip olacak. DualSense kontrolcü ise rumble teknolojisi yerine dokunsal geri bildirime yer verecek, yani titreşimli geri bildirimi geliştirecek. Bunun yanında PS5’in kontrolcüsü, “uyumlu tetik düğmelerine” haiz olacak, böylece geliştiriciler oyunlardaki belirli hareketler için tetiklerin direncini belirleyebilecekler.

Dahili bir mikrofona sahip olan kontrolcünün üzerinde bir kulaklık girişi de olacak.

Xbox Series X ise kağıt üzerinde oldukça etkisi altına alan görünüyor. PS5 ile aynı Zen 2 ve RDNA 2 mimarisini kullanan özel bir AMD işlemciye haiz olan konsol, Xbox One X’ten dört kat daha güçlü olacak. 1.825MHz hızında çalışan GPU’nun hızı, çoğu grafik kartının aksine sıcaklığa bakılırsa dalgalanmayacak ve ne oynarsanız oynayın durağan bir hız sunacak.

Oyunları değilse bile içerikleri 8K çözünürlüğünde görüntüleyebilecek olan Xbox Series X, 4K çözünürlükte 120Hz tazeleme oranına çıkabilecek. DirectX ışın izleme işleviyle PS5’in arkasında kalmayan konsol, çok hızlı dahili NVMe SSD ile gelecek. Sanal RAM olarak da kullanılabilen bu depolama aygıtı, Microsoft’a nazaran yükleme sürelerini 40 kat artırabilecek. 16GB GDDR6 RAM ile gelecek olan konsolun teknik özellikleri, kağıt üzerinde PS5’in biraz üstünde gibi görünüyor. Sadece gerçek dünyadaki performansını oyunları oynadığımızda göreceğiz.

Yeni Xbox, Xbox One’ın desteklediği aksesuarları destekleyecek. Xbox Series X’in kontrolcüsü, ayrı bir paylaş düğmesi, dokulu tamponlar ve tetikler gibi birkaç yeni özellikle gelecek.

Konsolların her ikisinin de bir 4K UHD Blu-Ray sürücüsüyle geleceği doğrulanmış durumda.

Beklenen Oyunlar

Microsoft, Halo Infinite’in (ya da Halo 6) Xbox Series X’in çıkış oyunu olacağını doğruladı. Bunun yanında Senua’s Saga: Hellblade 2 ve viking temalı Assassin’s Creed Valhalla’nın da konsola geleceği biliniyor. Bu tarz şeylerin yanında Vampire: the Masquerade – Bloodlines 2, Yakuza: Like A Dragon, Dirt 5 ve The Medium benzer biçimde üçüncü parti oyunlar da hazır olacak. Birinci parti oyunların bazılarının ise temmuzda gösterilmesi umut ediliyor.

Xbox Series X’in çıkış oyunları kadar heyecan uyandıran bir yanı, ilk günden tüm mevcut Xbox oyunlarını destekleyecek olması.

PS5’e geldiğimizde ise çıkışta gelecek birkaç oyunu ve konsol piyasaya sürüldükten sonrasında gelecek birçok oyunu biliyoruz. Konsolda yüklü bulunacak olan Astro’s Playroom’un yanı sıra, çıkış gününde hazır olacak oyunlar içinde muhtemelen Destiny 2: Beyond Light, Madden 21 ve NBA 2K21 olacak. Daha sonrasında ise yeni bir Ratchet & Clank oyunu, Horizon: Forbidden West, Spider-Man: Miles Morales ve Gran Turismo 7 ortaya çıkacak.

İlk günden birkaç oyun birden satın almak istemiyorsanız, muhtemelen problem yaşamayacaksınız çünkü Sony’ye bakılırsa PS5’te de geriye yönelik uyumluluk  bulunacak. Ancak PS5’in hangi tarihe kadar geriye dönük uyumlu olacağı bilinmiyor.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Tüm haklarım Burcu'ya aittir.

Yorum Yap