1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Şaşırtan Teknolojik Gelişmeler

Şaşırtan Teknolojik Gelişmeler

teknoloji harikaları

Bir gün bitmeden, yeni teknolojik gelişmelerle karşılaşmak imkansız . Sadece bilim kurgu filmlerinde görülebilen bazı sahneler bugün gerçekleşmeye başladı. Çok fazla değişiklik var, sadece ilgilendiğimiz sorunlarla başa çıkabiliriz ve hatta bazen sorun yaşayabiliriz. Teknoloji her zaman güncelleme sürecindedir ve hayatın her alanında yaşıyoruz. Bu haftanın makalesinde, son zamanlarda meydana gelen şaşırtan teknolojik gelişmeler hakkında yazmak istedim.

3D Yazıcı

printed
3D baskı ile hazırlanan araba

3D yazıcılar günümüzün en popüler trendlerinden biridir ve hayatımızın hemen hemen her alanında kullanılmıştır. 3D baskı yönteminin ayrıntılarını başka bir makalede tutmak ve dikkatinizi son ürün sorununa çekmek istiyorum.

3daraba
3D ile yapılmış araba

Local Motors tarafından 3D yazıcı kullanılarak basılan araba Strati’dir. Ekran 3D baskı teknolojisinin uygulanması söz konusu olduğunda, bu ürün bile çok önemlidir. 3D yazıcı teknolojisinde, çok çeşitli endüstrilerle başa çıkmak için farklı malzemeler ve yöntemler kullanılabilir. 3D baskı kullanılarak geliştirilen kafatası ve omurilik bileşenleri cerrahi hastalarda kullanılmıştır. Benzer şekilde, gıda endüstrisinde kullanılan 3D baskı sistemi artık pizzamızı yaptı. Kısacası, hayal gücümüz neredeyse 3D baskı teknolojisinin kapsamını sınırlıyor.

İnsansız Hava Araçları

insanzı araç
İHA

İHA’ya “dron” denir ve bilim kurgu filmlerinde veya filmlerinde görüntü çekmek için kullandığımız araçlar olarak kabul edilir.Bu araçların pahalı ve kullanımı zor olduğunu düşünüyoruz.

Askeri dronların aksine, insansız hava araçları düşük maliyetle DIY (kendi kendine yapılan) olarak tanımlanır, kişisel amaçlar için kullanılabilir ve hafif, ucuz ve taşınabilirdir.

Bugün, dronların düşük maliyetli, kullanımı kolay modelleri var. Bu cihazları kullanan bazı şirketler ürün teslim etmeyi bile düşünüyor, ancak bazı yasal kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyorlar. Hatta sadece selfie’ler için modeller geliştirdiler. Hollanda’da, sağlık alanında kalp krizi geçiren hastaların yakın gelecekte acil müdahale için kullanılacağı söylenmektedir.

İnsansı Robot

robot teknoloji
İnsan özelliklerine sahip robot

Japon halkı robotları düşünüyor mu? Japon teknolojisi ve robotik bir araya geldiğinde, gerçekten büyüleyici bir şey ortaya çıkıyor. Bahsetmek istediğim insansı robot.

Robot, elleri ve kolları çok rahat bir şekilde hareket ettirebilir ve işaret dilini konuşabilir. Sağlık alanındaki insanlara yardım etmek için geliştirildi. Şu anda sadece belirli hareketlere sahip robotlar geliştirilebilecek bir yapıya sahiptir.

Uçan Araba

araba
Havada seyehat eden araba

Geleceğin arabası olarak bilinen bu araba, tam bir yakıt deposu ile 875 kilometre seyahat edebilir. AeroMobil 3.0 sürüş testini başarıyla geçti. AeroMobil, iki mühendis, Stefan Klein ve Juraj Vaculik tarafından tasarlandı ve gelecekteki arabaların anlayışını değiştiriyor gibi görünüyor.

Kendi Kendine Bağlanabilen Ayakkabı

Kendi kendini bağlayan ayakkabı
Kendi bağcıklarını bağlayan ayakkabı

filmlerde yaşanan olayları düşünen insanlar  otomatik bağcıklı ayakkabıların hayalini kuruyor. Bir spor malzemeleri şirketi otomatik ayakkabı bağcığı geliştirmiştir. Ayakkabı bağını sıkmak için ayakkabının arkasında kendinden sıkma mekanizması vardır. Bunun dışında mekanik parça yoktur. Ayakkabılarınızı giydiğinizde ve topuklarınıza bastığınız zaman, halat bağlanır, böylece ayakkabılar ayaklarınıza sığar.

Kendi kendine bağlanan ayakkabılar fiber malzemeden yapılır ve ayakkabı üzerindeki iplik doğrudan tabana bağlanır. Ayakkabı giydiğinizde bu mandrellerin büzülüp gevşediğinden ve kolayca kullanılabildiğinden emin olun. Yapılan testlerde birçok otomatik bağlantı yapıldı. Kalplerimizde gerçekte var olanı gerçeğe dönüştürmek için ilginç bir teknolojiye bakıyoruz, sadece birkaç örnek vereceğim, ama ne yapacağımızı bilmiyoruz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Tüm haklarım Burcu'ya aittir.

Yorum Yap