İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Ünlü Dolandırıcı Sülün Osman Kimdir?
Trendlerdeki Yazı

Ünlü Dolandırıcı Sülün Osman Kimdir?

Sülün osman kimdir?
Ünlü Dolandırıcı Sülün Osman Kimdir?
Sülün osman kimdir?
Sülün osman kimdir?
Osman Ziya Sülün “Sülün Osman” olarak bilinen ünlü dolandırıcı. 1923’te İstanbul’da doğdu. Vikipedi
Doğum tarihi: 1923, Fatih
Ölüm tarihi ve yeri: 1984, Beyoğlu, İstanbul
Dolandırıcıların kralı olarak bilinir. Faaliyetleriyle dolandırıcılık sözünü hak edenlerden biridir (!).

 

sülün osman ilk kurbanı
sülün osman ilk kurbanı
Sülün Osman’ın ilk kurbanı 1948’de Fatih’teki yeni evinin sahibiydi, ancak bu olayın nasıl gerçekleştiği hakkında çok fazla ayrıntı yok. onu özel yapan şey başladıktan sonra yaptıkları …  Sülün Osman’ı ünlü yapan olaylar 1950’lerde ve 1960’larda gerçekleşti. Galata Kulesi’ni satan veya kiralayan Osman sülün, Eminönü Meydanı’ndaki saat, şehir hatları ve Boğaziçi Köprüsü gibi kamu mallarını satarak meşhur oldu.
Taksime paspas çeken sülün osman
Taksime paspas çeken sülün osman

Dolandırıcı ustası taksimin girişine bir paspas bile koydu ve yoldan geçenlerden para aldı. Hikayeye göre, Sülün Osman bu eserin inceliklerini kumkapılı bir rum’dan öğrendi. Dolandırıcılığa kendi yorumunu ekleyerek inanılmaz boyutlar elde etti. Osman Sülün 1962’de bir konferans verdi hapishanede “alınteriyle yaşamak” adlı konferansı.

Sülün osman cezaevinde konferans veriyor
Sülün osman cezaevinde konferans veriyor

Yeşilçam’a konu edinen bu konumu şöyle güzel bir alıntı ile noktalamak istiyorum.

 

“benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında. yani bana yaklaşma sebepleri beni dolandırmaktı. on tane bilezikle geliyorum adamın önüne akşam vakti. kuyumcunun kapısındayız. ve dükkân kapalı. karımın hastalığını anlatıyorum, acilen bilezikleri bozdurmam gerektiğini, o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum falan. hakiki olsalar bileziklerin fiyatı bin lira. diyorum ki 300 liraya ihtiyacım var. paranın gerisi umurumda değil, yeter ki karım ameliyat masasında kalmasın…

adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri bin liraya bozdurabileceğini ve birkaç saat içinde havadan 700 lira kazanacağını düşünüyor. o arada benim ayakçım da ortaya çıkıyor ve o almak istiyor bilezikleri. telaşlanıyor adam kazanç imkânı kaybolacak diye. 300 lirayı verip alıyor bilezikleri, be de kayboluyorum ortalıktan. adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bileziklerin sahte olduğunu öğrenince, dolandırıldım, diye karakola gidiyor. ben aranıyorum. demiyorlar ki ona, be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklında ne vardı, diye. gayet açık ki, beni dolandırmayı planlamıştı. ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişiyi dolandırmadım.”

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Mücahit

    tıpkı eski günlerdeki gibi sen ben ve rıza baba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir